برخی والدین گله و شکایت می کنند که فرزند ما مدام در حال استفاده از گوشی، صحبت با دوستانش، چرخ زدن در شبکه های اجتماعی، گوش دادن به آهنگ های نامناسب و … است.

یکی از والدین گله می کرد که فرزندم هرماه، تنها در طی چند روز حجم خریداری شده اینترنت برای منزل را به کلی مصرف کرده و این موضوع همیشه عامل مشاجره و درگیری های لفظی من و فرزندم است. من به هر شیوه ای که به فکرم می رسد و یا از دیگران می شنوم سعی در تنبیه کردن او گرفته ام، از گرفتن گوشی موبایل از او برای چند روز، تا اجازه ندادن به او برای بیرون رفتن از خانه و رفت و آمد با دوستانش، یا محدود کردن تفریحاتش به شرط گوش دادن به حرف های ما و …

حتی چندین بار با بعضی از دوستانش که انسان های ناسالمی بودند تماس گرفته و درب خانه شان رفتم و آنها را از رفت و آمد با فرزندم منع کرده ام. اما بی احترامی ها و کج خلقی های فرزندم نه تنها کمتر نشده بلکه این بی توجهی هر روز بیشتر و بیشتر می شود.

شما بگویید من چه کار کنم؟ آیا این توقع زیادی است که از او می خواهم به من و پدرش احترام بگذارد؟ آیا من حق ندارم بر روی رفتار نامناسب او و انتخاب دوستانش نظارت داشته باشم؟ من هر کاری را که بلد بوده ام انجام دادم ولی هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.

فرزندان در سنین نوجوانی و اوایل جوانی بسیار نیاز به توجه و دیده شدن، مورد تحسین قرار گرفتن و دوست داشته شدن دارند.

به همین علت است که رو به دوستی و رفت و آمد با افرادی می کنند که این نیازهای آنان را مرتفع گردانند. این دوستی ممکن است با جنس موافق خودشان و یا جنس مخالفشان صورت پذیرد.

مهمترین کاری که والدین باید برای فرزندانشان در این سن انجام دهند، ارضای نیازهای عاطفی فرزندانشان به صورت صحیح و اصولی است.

معمولا پدر و مادرها با وجود داشتن خواسته ها و انتظارات به حق، نمی توانند ارتباط موثری را با فرزندانشان جهت تبادل عشق و احترام متقابل برقرار نمایند و چون این ارتباط، احترام و عشق، در رابطه با دوستان فرزند شما بهتر از رابطه آنها با شما برقرار می شود، فرزندان شما بیشتر تمایل به رفت و آمد و هم صحبتی با دوستانشان یا استفاده از شبکه های اجتماعی جهت برطرف کردن نیازهای خود را دارند.

در این فایل صوتی استاد صمیمی به طور مفصل چگونگی ایجاد ارتباط مناسب با فرزندان را به شما والدین عزیز می آموزند.

منتظر نظرات ارزشمند شما دوستان عزیز در قسمت دیدگاه های همین صفحه هستیم.

دیدگاه بگذارید

  اطلاع از پاسخ های جدید دوستان  
اطلاع بده